Sulm me thikë ndaj ambasadorit amerikan në Korenë e Jugut

Publikuar tek: bota, më 16:25 05-03-2015 Sulm me thikë ndaj ambasadorit amerikan në Korenë e Jugut

Ambasadori i SHBA-së në Korenë e Jugut, Mark Lippert është plagosur me thikë në fytyrë nga një aktivist në Seul.

Ngjarja ka ndodhur në momentin kur ambasadori ishte duke dhënë një leksion, ndërsa aktivisti i majtë e ka goditur atë në fytyrë duke i krijuar një të çarë 11-centimetra. Agresori quhet Kim Ki-Jong, i cili ka kryer më parë gjithashtu një sulm ndaj ambasadorit japonez në këtë vend. Mësohet se Ki-Jong ka thërritur pas sulmit se dy Koretë duhet të jenë të bashkuara.

Presidenti i Koresë së Jugut Park Geun-Hye ka deklaruar nga Arabia Saudite, ku po zhvillon një vizitë zyrtare, se ngjarja ishte një sulm ndaj aleancës SHBA-Korea e Jugut.

Ambasadori Lippert ka zhvilluar gjithashtu një bisedë telefonike me Presidentin Barack Obama, të cilin e ka informuar për gjendjen e tij dhe rrjedhën e ngjarjeve.

Për sulmin ka reaguar edhe Koreja e Veriut duke e konsideruar sulmin si “shprehje të rezistencës” apo si “thika e drejtësisë”.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013798952102661
array(1) { ["section"]=> string(62) "sulm-me-thike-ndaj-ambasadorit-amerikan-ne-korene-e-jugut-5048" }