Sulm me thikë në mes të Finlandës, burg përjetë për marokenin

Publikuar tek: bota, më 16:06 15-06-2018 Sulm me thikë në mes të Finlandës, burg përjetë për marokenin Abderrahman Bouanane (autori)

Gjykata finlandeze ka marrë ditën e sotme vendimin për agresorin maroken Abderrahman Bouanane, i cili vitin e kaluar vrau me thikë 2 gra dhe plagosi rëndë 8 të tjera.

 

Sipas Reuters, 23 vjeçari është dënuar me burgim të përjetshëm, pas sulmit të rëndë në qytetin Turku në muajin gusht.

Vetë autori ka tentuar t’a lidhë aktin e rëndë me radikalizimin e tij në Shtetin Islamik, ndërsa ky i fundit nuk e mori përsipër fajin.

Bouanane mendohet se do të rrijë në burg për shumë vite, ndërsa sipas ligjit findlandez burgim i përjetshëm nënkupton dënim të paktën 12 vjet.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0088348388671875
array(1) { ["section"]=> string(67) "sulm-me-thike-ne-mes-te-finlandes-burg-perjete-per-marokenin-124499" }