Sulm në Afganistan, 12 të vdekur

Publikuar tek: bota, më 10:02 22-01-2019 Sulm në Afganistan, 12 të vdekur

Të paktën 12 persona kënë mbetur të vdekur si pasojë e një sulmi në Afganistan.

 Militantët talibanë sulmuan një bazë ushtarake në provincën lindore Maidan Vardak të Afganistanit, duke vrarë së paku 12 njerëz dhe plagosur mbi 20 të tjerë.

Salem Asgherkhail, udhëheqës i Departamentit të Shëndetësisë në zonë, tha se shumica e të vrarëve kanë qenë ushtarakë. Ndërkaq, disa raporte të mediave thonë se numri i të vrarëve është shumë më i lartë. Sulmi nisi kur një sulmues vetëvrasës shpërtheu një makinë të mbushur me eksplozivë, ndërsa më pas tre persona të armatosur sulmuan kompleksin, duke hapur zjarr kundër forcave afgane të sigurisë, thanë zyrtarët. Të tre sulmuesit u tha se janë vrarë në luftime.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010859966278076
array(1) { ["section"]=> string(38) "sulm-ne-afganistan-12-te-vdekur-149795" }