Sulm terrorist, vdesin 53 ushtarë dhe civilë, dyshohet se është dora e Al-Kaedës

Publikuar tek: bota, më 13:05 02-11-2019 Sulm terrorist, vdesin 53 ushtarë dhe civilë, dyshohet se është dora e Al-Kaedës Mali

53 ushtarë dhe civilë humbën tragjikisht jetën ditën e sotme në Mali teksa 3 bomba shpërthyen brenda një baze ushtarake.

Atentati brutal ka ndodhur në Indelimane, në rajonin Menaka, që ndodhet në afërsi me lumin Niger. Autoritetet qeveritare shtojnë se ‘’situata është vendour nën kontroll’’, por nuk përjashtohet mundësia që bilanci i viktimave të rritet.

Sulmi është konsideruar si ‘’sulm terrorist’’, ndërsa dyshimet e para janë se pas këtij atentati qëndron ‘’Al Kaeda’’, e cila ka marrë nën kontroll veriun e vendit. Prej vitesh, Mali vuan nga konfliktet e vazhdueshme ndëretnike. Në vend janë dislokuar një forcë ushtarake prej 5 mijë trupash, të formuara nga 5 shtete afrikane, bashkë me Francën për të garantuar sigurinë, por siç shihet duket thuajse e pamundur për të vendosur rendin dhe qetësinë në vend.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021555185317993
array(1) { ["section"]=> string(85) "sulm-terrorist-vdesin-53-ushtare-dhe-civile-dyshohet-se-eshte-dora-e-al-kaedes-184437" }