Sulme ajrore ne Jemen, vriten më shumë se 30 persona

Publikuar tek: bota, më 23:59 25-02-2020 Sulme ajrore ne Jemen, vriten më shumë se 30 persona Avion luftarak Tornado

Më shumë se 30 civilë janë vrarë nga sulmeet ajrore në një provincë malore në very të Jemenit.

Rebelët jemenas, të njohur si Houthis, akuzuan koalicionin e udhëhequr nga Sauditët për nisjen e sulmeve ajrore hakmarrëse, pasi ata sulmuan një aeroplan lufte mbi provincën e Jaëf.

Agjensia shtetërore e lajmeve e Arabisë Saudite citoi Kolonel Turki al-Maliki, një zëdhënës i koalicionit, duke thënë se po hetonte "dëmtimin e mundshëm kolateral" nga një operacion shpëtimi në zonë pas rrëzimit të aeroplanit të luftës Tornado.

Al-Maliki tha se avioni po siguronte mbështetje ajrore për forcat e qeverisë jemenase që luftojnë Houthët.

Ai tha se ekuipazhi me dy pilotë i Tornado arriti të ngrihej i sigurt para rrëzimit, duke pretenduar se Houthët hapën zjarr mbi ta. Ai tha se Houthët ishin përgjegjës për "jetën dhe sigurinë" e pilotëve, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve të Arabisë Saudite.

Ai nuk tha nëse ka shkaqe apo ka dhënë detaje të mëtejshme.

Koordinatori humanitar i KB për Jemenin, Lise Grnade, tha se këto sulme të tmerrshme në rrethin al-Maslub vranë të paktën 31 civilë dhe plagosën 12 të tjerë, sipas raporteve paraprake në terren.

"Shumë njerëz po vriten në Jemen, është një tragjedi dhe është e pajustifikuar. … Pesë vjet në këtë konflikt dhe luftëtarët ende nuk po arrijnë ta mbajnë këtë përgjegjësi, "tha ajo." Është tronditëse. "

Ajo tha se shumë të plagosur u dërguan në spitalet në Jaëf dhe kryeqytetin e Jemenit, Sanaa.

Youssef al-Hadri, zëdhënës i ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Houthi, tha që sulmet ajrore vranë të paktën 32 njerëz përfshirë gra dhe fëmijë.

Rebelët e mbështetur nga Irani lëshuan imazhe grafike që tregojnë ndërtesa të shkatërruara dhe automjete si dhe trupa që përshkruanin viktimat e sulmit.

Ata gjithashtu publikuan pamjet që dyshohet se tregonin rrëzimin e avionëve saudit dhe rrënojat e tij.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0088989734649658
array(1) { ["section"]=> string(58) "sulme-ajrore-ne-jemen-vriten-me-shume-se-30-persona-196468" }