Sulmet kibernetike në SHBA, padi penale për 4 persona, mes tyre edhe rusë

Publikuar tek: bota, më 14:51 15-03-2017 Sulmet kibernetike në SHBA, padi penale për 4 persona, mes tyre edhe rusë

Autoritetet amerikane do të ngrenë padi penale kundër katër personave, tre prej të cilëve nga Rusia, në lidhje me sulmet masive kibernetike ndaj kompanisë Yahoo.

Agjencia Retuers dhe Bloomberg, duke cituar zyrtarë anonim, thonë se Departamenti i drejtësisë i SHBA-së, ka njoftuar se padia mund të bëhet më 15 mars, ndërsa personat e akuzuar jetojnë në Rusia dhe Kanada.

Yahoo ka thënë në shtator se i janë vjedhur të dhënat e më shumë se 500 milionë përdoruesve gjatë hakimit të kryer në vitin 2014. Në dhjetor, kompania ka pranuar se një sulm kibernetik i vitit 2013, ka prekur më shumë se një milion përdorues. Këto dy sulme kibernetike janë më të mëdhat në histori.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tmerr në Etiopi, vriten 28 persona dhe rrëmbehen 43 fëmijë
Berlini: NATO të mos nxisë Turqinë drejt daljes »
Article Logic
Execution time: 0.011192083358765
array(1) { ["section"]=> string(77) "sulmet-kibernetike-ne-shba-padi-penale-per-4-persona-mes-tyre-edhe-ruse-72002" }