Sulmi ajror rus shkatërron spitalin në Siri, 9 të vdekur, midis tyre një femijë

Publikuar tek: bota, më 11:40 15-02-2016 Sulmi ajror rus shkatërron spitalin në Siri, 9 të vdekur, midis tyre një femijë

Një sulm ajror i kryer nga rusët ka shatërruar një spital në Siri ku 9 persona kanë humbur jetën, midis tyre edhe një fëmijë.

Ngjarja ka ndodhur në zonën Maarat al-Numan të Sirisë dhe siç raporton BBC-ja sulmi është kryer nga forcat ajrore të Rusisë, ndërkohë që stipali ishte nën kontrollin e organizatës ndërkombëtare “Medecins Sans Frontieres”.

Në artikull shkruhet se më shumë se 250 000 njerëz kanë humbur jetën, 5 vitet e fundit për shkak të luftës në Siri, ndërsa 11 milion banorë kanë braktisur shtëpitë e tyre, për një nivel jetese më të mirë. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « OKB: 11 mijë viktima gjatë 2015-ës në Afganistan
Qëllohen me predha dy spitale në Siri, fondacioni i bamirësisë në alarm: Janë zhdukur mjekët »
Article Logic
Execution time: 0.010891914367676
array(1) { ["section"]=> string(83) "sulmi-ajror-rus-shkaterron-spitalin-ne-siri-9-te-vdekur-midis-tyre-nje-femije-32612" }