SULMI KIMIK në Siri, mbërrijnë me urgjencë hetuesit ndërkombëtarë (Ja çfarë kërkojnë të zbulojnë)

Publikuar tek: bota, më 20:05 17-04-2018 SULMI KIMIK në Siri, mbërrijnë me urgjencë hetuesit ndërkombëtarë (Ja çfarë kërkojnë të zbulojnë) Foto ilustruese nga Douma

Një grup investiguesish ndërkombëtarë kanë mbërritur pasditen e sotme në qytetin e Doumas në Siri, vendi ku dy javë më parë vdiqën më shumë se 70 persona pas një sulmi të rëndë kimik.

Sipas mediave të huaja, grupi hetimor i quajtur OPCW ka udhëtuar drejt Sirisë për të mbledhur mbetje kimike nga territori në mënyrë që pas akuzave të rënda nga vendet perëndimore ndaj atyre lindore, të arrihet të zbulohet se kujt vendi i përket substanca e përdorur.

Kjo ishte tentativa e dytë e grupit për të kaluar kufirin sirian, pasi ditën e djeshme autoritetet ruse dhe ato siriane i ndaluan atyre operacionin e ndërmarrë.

Hetimet kanë nisur pas akuzave të forta që Amerika, Britania dhe Franca hodhën në drejtim të liderit sirian Bashar-al Assad, duke e cilësuar këtë të fundit si përgjegjësin kryesor të këtij sulmi, i cili është mbështetur nga Rusia.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011731147766113
array(1) { ["section"]=> string(101) "sulmi-kimik-ne-siri-mberrijne-me-urgjence-hetuesit-nderkombetare-ja-cfare-kerkojne-te-zbulojne-117223" }