Sulmi mbi rafineritë e naftës në Arabinë Saudite, rriten çmimet me 15%, më e larta në 30 vitet e fundit (AKUZAT MES SHBA DHE IRANIT)

Publikuar tek: bota, më 11:29 17-09-2019 Sulmi mbi rafineritë e naftës në Arabinë Saudite, rriten çmimet me 15%, më e larta në 30 vitet e fundit (AKUZAT MES SHBA DHE IRANIT) Sulmi në rafineritë e naftës

Çmimi i naftës u rrit me 15% të hënën duke parë kapërcimin më të madh në 30 vitet e fundit. Rritja erdhi pas dy sulmeve në dy rafineri nafte të Arabisë Saudite të shtunën, duke shkatërruar 5 përqind të furnizimit global, raporton BBC.

Çmimi i naftës bruto u rrit me 20 përqind në fillim të tregtimit, por u lehtësuan më pas me 69 dollarë për fuçi, duke rënë me 14.6 përqind. Ndërkohë në SHBA cmimi u rrit me 14.7%, ngritja më e madhe që nga viti 2008.

Sulmi, për të cilin SHBA fajëson Iranin, ka përhapur frikë për ritjen e rrezikut për furnizimin me energji në rajon.

Sulmi me dron në rafineritë në zemër të Arabisë Saudite goditi industrinë më të madhe të naftes, dhe menaxhoheshin nga gjigandi I energjisë Aramco. Së bashku prodhonin 50% të naftës në Arabinë Saudite, ose 5 përqind të prodhimit të përditshëm botëror. Do të duhen javë që këto rafineri të kthehen në linjë.

Sekretari i shtetit Mike Pompeo aludoi se Teherani ishte pas sulmeve. Irani akuzoi SHBA për mashtrim. Më vonë presidenti Trump nëpërmjet një  twitter bëri të qartë se SHBA i dinte fajtorët por është në pritje të dëgjojë nga Arabia Saudite se si do të duan të procedohet më tej.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012158870697021
array(1) { ["section"]=> string(134) "sulmi-mbi-rafinerite-e-naftes-ne-arabine-saudite-rriten-cmimet-me-15-me-e-larta-ne-30-vitet-e-fundit-akuzat-mes-shba-dhe-iranit-178745" }