Sulmi me bombë i SHBA-ve shkakton 42 viktima civile në Siri

Publikuar tek: bota, më 14:16 22-08-2017 Sulmi me bombë i SHBA-ve shkakton 42 viktima civile në Siri

Falë një sulmi ajror të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara ka shkaktuar të paktën 42 viktima civile në qytetin sirian Raqqa.

Lajm bëhet i ditur nga mediet shtetërore në Siri dhe disa shoqata dhe aksivistë të shoqrisë civile.  Mësohet se mes të vdekurve janë 19 fëmijë dhe 12 gra. Sulmi ajror me bombë ka ardhur pasi koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës kishte targetuar lagjet e kontrolluara nga ISIS.

Ndërkohë pas akuzave të bëra nga aktivistët dhe mediat shtetërore ndaj SHBA, Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara (CENTCOM) tha se të gjitha akuzat për viktima civile po merren seriozisht.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përplasen dy trena në Filadelfia, plagosen mbi 30 persona
Eklipsi diellor magjeps amerikanët, shihni çfarë bën çifti në nder të kësaj dite »
Article Logic
Execution time: 0.010974884033203
array(1) { ["section"]=> string(65) "sulmi-me-bombe-i-shba-ve-shkakton-42-viktima-civile-ne-siri-89825" }