Sulmi me dron: Pritet RRITJA e çmimit të naftës

Publikuar tek: bota, më 22:34 15-09-2019 Sulmi me dron: Pritet RRITJA e çmimit të naftës Foto ilustruese

Çmimi i naftës pritet të rritet ndjeshëm pas sulmit me dron në një prej rafinerive më të mëdha të Arabisë Saudite.

Sipas ekspertëve çmimi i naftës mund të shkojë në 100 dollarë për fuçi, dhe gjatë dits së nesërme tregu pritet të hapet me 5 deri në 10 dollarë më shumë për fuçi, nëse Arabia Saudite nuk arrin të rekuperojë në kohë rekord dëmet e shkaktuara nga sulmi me dron.

Sulmet, për të cilat SHBA akuzoi Iranin, goditën dy rafineritë më të mëdha në zemër të Arabisë Saudite duke shkaktuar përgjysmimin e prodhimit të naftës bruto, apo 5% të furnizimit global.

Ekspertët thonë se çmimi i naftës mund të rikthehet në 100 dollarë për fuçi, nëse çështja nuk zgjidhet brenda një kohe të shkurtër.

dfghreth4rt6h5hg.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0087997913360596
array(1) { ["section"]=> string(53) "sulmi-me-dron-pritet-rritja-e-cmimit-te-naftes-178574" }