Sulmi ndaj anijeve me naftë në Gjirin e Omanit, Rama: Kërcënim serioz për paqen, Shqipëria krah Amerikës

Publikuar tek: aktualitet, më 22:48 15-06-2019 Sulmi ndaj anijeve me naftë në Gjirin e Omanit, Rama: Kërcënim serioz për paqen, Shqipëria krah Amerikës

Kryeministri Edi Rama ka komentuar ngjarjet e fundit në Gjirin e Omanit, ku dy anijeve cisternë që transportonin naftë u sulmuan me mina. 

Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo bëri menjëherë përgjegjës për këto sulme Iranin. Në komentin e tij kryeministri Rama ka dalë krah SHBA-ve, duke i quajtur sulmet kërcënim serioz për paqen ndërkombëtare.

'Këto sulme në Gjirin e Omanit janë një kërcënim serioz për paqen ndërkombëtare dhe sigurinë e energjisë. Shqipëria qëndron e vendosur me Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kundër asaj që duket të jetë një provokim tipik i projektuar nga Irani për të përshkallëzuar tensionet', shkruan Rama në ‘Twitter’.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028337955474854
array(1) { ["section"]=> string(108) "sulmi-ndaj-anijeve-me-nafte-ne-gjirin-e-omanit-rama-kercenim-serioz-per-paqen-shqiperia-krah-amerikes-168380" }