Superfruti i ri, plot vitamina dhe shije të veçantë

Publikuar tek: aktualitet, më 16:33 11-07-2015 Superfruti i ri, plot vitamina dhe shije të veçantë

Pitaya, i njohur edhe si Fruti i Dragoit është i butë, i lehtë, dhe i mprehtë, por mbi të gjitha shumë i shëndetshëm.

Fruti është bërë dieta kryesore në amerikën qëndrore dhe tani fruti i bukur me ngjyrë të purpurt po kërkohet gjithnjë e më shumë në vende të ndryshme të botës.

Përveç pamjes së bukur, Pitaya ka shumë vlera ushqyese. Fruti është një burim i mirë i fibrave dhe magnezit por përmban gjithashtu vitaminë C, hekur dhe vitaminë B, e në 100g ka vetëm 60 kalori.

Pitaya apo Fruti i Dragoit mund të jetë i vështirë për tu gjetur në tregun shqiptar. Por fakti që fruti mund të rezistojë për shumë kohë i ngrirë pa i humbur vlerat, tregon se eksportimi i tij nga vendet e origjinës është mjaft i lehtë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kaçe: Morëm atë që meritonim, me ju fitojmë në Danimarkë
Asgjësohen 3 mijë rrënjë kanabis sativa në Krujë, në kërkim kultivuesit »
Article Logic
Execution time: 0.012680053710938
array(1) { ["section"]=> string(56) "superfruti-i-ri-plot-vitamina-dhe-shije-te-vecante-15927" }