Superhëna e kuqe shfaqet sot në qiell, ja kur mund ta shohim

Publikuar tek: bota, më 18:12 27-09-2015 Superhëna e kuqe shfaqet sot në qiell, ja kur mund ta shohim

Në mbrëmjen e 27 shtatorit tre ngjarje të veçanta hënore do të ndodhin së bashku. Eklipsi i plotë i Hënës që përkon me hënën e plotë më të afërt pranë ekuinoksit të vjeshtës, e njohur si hëna e të korrurave dhe distance më e afërt e Hënës me Tokën.

Kur Hëna është në pikën e saj më të afërt me Tokën, 363,711 kilometra ajo duket 14% më e madhe dhe 30 përqind më e ndritshme.

Hëna do të fillojë të hyjë në hijen e Tokës rreth orës 01:00 të natës dhe do të jetë plotësish brenda hijes nga ora 03:11 deri në 04:24, duke u shfaqur në qiell me një ngjyrë portokalli në të kuqe, qe i ka dhënë edhe emrin “Hëna e përgjakur”.

Superhëna dhe eklipsi do të jenë të dukshme edhe nga çdo vend në Shqipëri, nëse qielli do të jetë i kthjellët dhe pa re.

supermoon-track_3453435b.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.32983112335205
array(1) { ["section"]=> string(65) "superhena-e-kuqe-shfaqet-sot-ne-qiell-ja-kur-mund-ta-shohim-21771" }