Surprizon Veliaj, u drejtohet me një apel në gjuhën rome anëtarëve të këtij komuniteti: Qëndroni në shtëpi, do sjellim ne ndihmat te ju

Publikuar tek: politike, më 19:21 26-03-2020 Surprizon Veliaj, u drejtohet me një apel në gjuhën rome anëtarëve të këtij komuniteti: Qëndroni në shtëpi, do sjellim ne ndihmat te ju

Vazhdon shpërndarja e ndihmave për komunitetin rom dhe egjiptian, që qëndrojnë në vendbanim.

 

Teksa ka postuar pamje nga ndihmat që po shpërndahen çdo ditë për të gjitha familjet e komunitetit rom, Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj përmes një mesazhi të shkruar në gjuhën shqipe dhe atë rome, u ka kërkuar anëtarëve të këtij komuniteti që të qëndrojnë në banesat e tyre ku do marrin ndihmat dhe jo pranë zyrave të njësive bashkiake.

“Nëse vrapojmë të tubohemi te zyra e njësisë, ku gjithsesi nuk magazinohen ndihma, rrezikojmë vetën, punonjësit e njësive dhe humbasim ndihmat se nuk ju gjen në shtëpi punonjësi i shpërndarjes.

Faleminderit!

Nais Tuke - Shakkran

Ne gjuhen rome ketu ? Bi aćhavdo - non stop, anas hape/pipe e rromenqe aj e egjiptianenqe kaj beśen khere. K-o njesie nane ćhomoni xamasqe. Ma ʒan k-o njesie te ćhiven tumen k-o reziko, vi tumen vi e manushen kaj keren buti othe. Plus, te na arakhla tumen khere o manush kaj anel o xape/pipe, naśaven/xasaren i ndihma. Aven saste”, thekson Veliaj.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0095498561859131
array(1) { ["section"]=> string(139) "surprizon-veliaj-u-drejtohet-me-nje-apel-ne-gjuhen-rome-anetareve-te-ketij-komuniteti-qendroni-ne-shtepi-do-sjellim-ne-ndihmat-te-ju-200196" }