Sytë nga qielli! Shiu i meteorëve "Perseid" po afron dhe do jetë më intensiv se kurrë

Publikuar tek: bota, më 17:20 02-08-2016 Sytë nga qielli! Shiu i meteorëve

Këtë muaj rikthehet shiu i meteorëve dhe astronomët premtojnë se do të jetë një spektakël i vërtetë në qiellin e natës.

Shiu i meteorëve Perseid do të arrijë kulmin në datën 12 gusht, por shndërritja e meteorëve mund të vëzhgohet që sot.

Sipas ekspertit të meteorëve nga Nasa, Bill Cooke, do të mund të shohim rreth 150 - 200 meteorë në orë, ndryshe nga vitet e tjera që janë regjistruar rreth 80. Sigurisht që vendi ideal për të parë nën qetësinë e natës këtë spektakël është larg dritave të qytetit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012063026428223
array(1) { ["section"]=> string(88) "syte-nga-qielli-shiu-i-meteoreve-perseid-po-afron-dhe-do-jete-me-intensiv-se-kurre-48531" }