Tabaku: Faktet lidhin Metën me skandalin, Prokuroria të hetojë

Publikuar tek: politike, më 11:34 04-09-2015 Tabaku: Faktet lidhin Metën me skandalin, Prokuroria të hetojë

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, tha gjatë një deklarate për media se pavarësisht përpjekjes së kryeministrit Rama për të komunikuar se avokatët e tij nuk e kanë përmendur emrin e Ilir Metës në gjyq lidhur me vjedhjen e miliona eurove nga CEZ, faktet tregojnë të kundërtën.

“Kastriot Ismailaj ka marë miliona euro nga CEZ dhe i ka shfrytëzuar ato për rryshfete ndaj zyrtarëve të nivelit të lartë. Sipas avokatëve të huaj, Oliver Tim dhe Josef Hajset, një ishkkryeministër, i akuzuar më parë për korrupsion ka marë rryshfete. Ndërsa agjensia BIRN, ka provuar se ky zyrtar është Ilir Meta”, ka thënë Tabaku.

Deputetja e PD-së bëri thirrje të nisin hetimet për këtë çështje por tha se kjo do të jetë e mundur vetëm kur kreu i Kuvendit të japë dorëheqjen.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0092740058898926
array(1) { ["section"]=> string(66) "tabaku-faktet-lidhin-meten-me-skandalin-prokuroria-te-hetoje-19944" }