Tabaku: Kthimi i ligjit të pronave si antikushtetues ishte një arritje

Publikuar tek: politike, më 21:51 29-12-2015 Tabaku: Kthimi i ligjit të pronave si antikushtetues ishte një arritje

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, eshte shprehur se presidenti Nishani ktheu ligjin e pronave si antikushtetues dhe kjo ishte një arritje e parë në kundërshtinë për këtë ligj, sepse ligji i miratuar nga qeveria u heq pronarëve te drejtë për të ankimuar vendimet e kthimit e kompensimit.

Deputetja e PD-së, Tabaku, nëpërmjet statusit të saj Facebook pasditen e së martës, shprehet se “Sot, Presidenti ktheu Ligjin e Pronave duke e argumentuar si antikushtetues. Besoj se kjo ishte një arritje e parë në kundërshtinë për këtë ligj, i cili i zhvlerëson pronat duke i llogaritur ato me vlerën e zonës që kishte në vitin e shpronësimit, i jep vetes fuqi prapavepruese duke gjykuar për të gjitha vendimet e mëparshme dhe i heq pronarëve të drejtën për të apeluar vendimet e kthimit e kompensimit. Ligji nuk e njeh konceptin e kthimit e kompensimit, por dhe nqs prona është e lirë ajo nuk kthehet, as njihet, as kompensohet, por përfishet në databazën e pronave për t’ia dhënë pronarit të ligjshëm kur t’i vijë rradha! Dhe kur rradha vjen, pronari kompensohet me një vlerë shumë e shumë herë më të ulët se sa vlera reale e pronës”.

“Bilanci i kësaj qeverie me pronën është negativ! Ligji i Investimeve strategjike, Ligji i Turizmit e së fundmi Ligji i pronave kanë një koncept, prona nuk shkon te i zoti. Në mënyrë të njëanshme dhe abuzive shteti vendos, shteti shpronëson, shteti vlerëson! Kjo qeveri e nisi betejën me pronën qysh me reduktimin e fondit fizik me 18,000 ha e më pas me 956 ha në zona të privilegjuara për t’ia dhënë klientëve. Gjithë sa ndodh më pas është vazhdimi i të njëjtës filozofi! Presidenti i dha mundësi edhe një herë parlamentit që të rishqyrtojë një nga problemet më të rëndësishme të Shqipërisë dhe të ardhmes së saj, pronën, te gjithe ne jemi fajtore per mos zgjidhjen e ceshtjes se prones kush me shume e kush me pak! Uroj dhe shpresoj që demagogjia dhe mashtrimi edhe nga Avokatura e Shtetit, të mos shoqërojë rishqyrtimin e këtij ligji dhe rrëzimin e tij nga parlamenti shqiptar”, shprehet Tabaku.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0095200538635254
array(1) { ["section"]=> string(75) "tabaku-kthimi-i-ligjit-te-pronave-si-antikushtetues-ishte-nje-arritje-28822" }