Tahiri kërkon ndihmë tek SHBA-të për drejtorinë kundër Terrorit

Publikuar tek: aktualitet, më 09:58 20-02-2015 Tahiri kërkon ndihmë tek SHBA-të për drejtorinë kundër Terrorit Sajmir Tahiri dhe Tina Kaidanow

Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri ka kërkuar ndihmë tek Shtetet e Bashkuara të Amerikës për drejtorinë Anti-Terror ngritur së fundmi në Policinë e Shtetit. Mesazhi i Tahirit është bërë gjatë takimit të tij me kreun e Byrosë kundër Terrorizmit në Departamentin e Shtetit, Tina Kaidanow.

Nga ana e saj Kaidanowi u shpreh e gatshme për të filluar në Departamentin e Shtetit një program për mbështetjen e kësaj njësie. Po kështu Kaidanoëi kërkoi  ngritjen e një Task-Force rajonale, për hetime të përbashkëta SHBA-Shqipëri për terrorizmin.

Tahiri e informoi Kaidanowin  për masat e marra nga Shqipëria në lidhje me ekstremizmin e dhunshëm, radikalizmin dhe terrorizmin. Kaidanoë theksoi se Shqipëria ka bërë një punë të jashtëzakonshme duke filluar nga hetimet dhe procedimet penale, si dhe amendimet ligjore në këtë fushë.  Takimi u realizua, në kohën kur në Amerikë po zhvillon punimet Samiti kundër terrorizmit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Prishjet prekin rrethimet rreth Partisë Socialiste, ndërhyrje te “Austria”
Vlorë, policia arreston 25 vjeçarin, i gjen pesë doza kokainë »
Article Logic
Execution time: 0.022437810897827
array(1) { ["section"]=> string(68) "tahiri-kerkon-ndihme-tek-shba-te-per-drejtorine-kunder-terrorit-3909" }