Tahiri kritikon ashpër policinë para ambasadorit Lu: S’më vjen mirë...

Publikuar tek: politike, më 11:34 20-11-2015 Tahiri kritikon ashpër policinë para ambasadorit Lu: S’më vjen mirë...

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri kritikon forcat e policisë së shtetit në një prezantim të kodit të etikës për policinë, ku ishte i pranishëm edhe ambasadori amerikan Donald Lu. “Kourrupsioni”. Ishte kjo kritika e Tahirit për efektivët. “S’më vjen mirë që s’e keni kalituar sa duhet instiktin e të ruajturit njëri tjetrin nga korrupsioni. Kjo nuk do të thotë se ju pajtoheni me të por duhet rritur vetëdija”, u tha Tahiri atyre.

“Lidhur me ëndrrën gjerësisht të shpeshtë të fëmijëve për të idealizuar punonjësin e policisë së shtetit besoj se ka qenë ëndrra e secilit prej jush kur keni aplikuar, fituar...shkollën e policisë.

Sfida është që kjo të mbetet gjallë, dhe nuk është sfidë e vogël sepse shpesh realiteti që gjen në policinë e shtetit, eprori, kolegët, uniforma, marrëdhënia me qytetarin nuk është shpesh ajo që keni ëndërruar.

Përtej vështirësive kërkohet më shumë vullnet nga secili prej punonjësve të policisë.

Policia e shtetit nuk mund të instalojë besimin te publiku në rast se nuk mund të instalojë standartet në detyrë.

Ky kod është kushtetita etike e punonjësve të poicisë dhe është kjo detyra që lind për secilin prej jush që nëpërmjet trajnimeve intensive ky kod të brendësohet, të fillohet nga sjellja personale, jo një punonjës në detyrë që pi duhan, që luan bixhoz që nuk respekton uniformën e tij, është e domosdoshme të ruajmë integritetin e punonjësit të policisë.

S’më vjen mirë që s’e keni kalituar sa duhet instiktin e të ruajturit njëri tjetrin nga korrupsioni. Kjo nuk do të thotë se ju pajtoheni me të por duhet rritur vetëdija.

Ne kemi bërë shumë për të rritur besimin te policia e shtetit duke u munduar të japim fytyrën e njeriut e qytetarit. Përpjekja për të mbajtur larg njëri tjetrin nga korrupsioni fillon nga secili prej jush .

Të jesh punonjësa policie sot nuk është e lehtë përvec rrëmujës që dëgjohet në televizion ju keni sfidën më të madhe në rrugë përballë paligjshmërisë dhe kriminalitetit.

Ju i arrestoni, drejtësia e korruptuar ua kthen mbrapsht po kjo është sfida.”, u tha ministri qartë efektivëve të policisë.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0090978145599365
array(1) { ["section"]=> string(72) "tahiri-kritikon-ashper-policine-para-ambasadorit-lu-s-me-vjen-mire-25872" }