Takimi Kosovë-Serbi më 2 shtator/ Shpërthen Albin Kurti, e quan Grenellin kauboj: Marrëveshja në Uashington nuk vlen as sa çmimi i letrës

Publikuar tek: rajon, më 14:35 14-08-2020 Takimi Kosovë-Serbi më 2 shtator/ Shpërthen Albin Kurti, e quan Grenellin kauboj: Marrëveshja në Uashington nuk vlen as sa çmimi i letrës Kurti, Grenell

Ish-kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka reaguar në lidhje me takimin që do të zhvillohet mes liderëve të Kosovës dhe të Serbisë në Shtëpinë e Bardhë në Washington, më 2 shtator.

Kurti e ka quajtur marrveshjen mes palëve më të pavlefshme se çmimi i letrës, ndërsa kur flet për të dërguarin e posaçëm të Presidentit amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell, e quan këtë të fundit kauboj.

“Rreth 80 ditë kanë ngelur deri te zgjedhjet e reja në ShBA ku Presidenti Donald Trump përballet me kandidatin demokrat Joe Biden. Fushata atje po intensifikohet ende pa filluar zyrtarisht.

Në këtë kontekst duhet të shihet edhe 2 shtatori si datë e paralajmëruar e negociatave ndërmjet Kosovës e Serbisë në Ëashington D.C. Ish ambasadori amerikan në Berlin dhe ish u.d. i Drejtorit të Inteligjencës Nacionale, Richard Grenell, e do një sukses të orëve të fundit në politikën e jashtme. Ai pardje kritikoi z. Biden që “premton se problemet e botës do t’i bëjë përgjegjësi të ShBA-ve”, kurse sot vetë ai bëri thirrje për negociata midis Kosovës e Serbisë.

Grenell është i njëjti diplomat që thoshte se nuk ka parë e as diskutuar ndonjëherë për ‘shkëmbim territorial’. Pastaj akuzonte ish Këshilltarin e Sigurisë Nacionale, John Bolton, se ai paska qenë prapa këtij plani, ndërkaq ky i fundit u përgjigj duke thënë se atë e ka dëgjuar nga dy presidentët, të Kosovës e të Serbisë.

Në janar të këtij viti Grenell ndryshoi pozicionin e deriatëhershëm amerikan dhe braktisi të gjitha kërkesat ndaj Serbisë në raport me Kosovën. Grenell ia ka mësyrë kontestit Kosovë-Serbi si një coëboy i financave dhe medieve që nuk do t’ia dijë për historinë e shqiptarëve dhe vuajtjet e humbjet e Kosovës.

Në njoftimin e tij, Grenell tanimë nuk flet për dialog por për negociata. E, negociatat kanë për destinim kompromisin. Kushtetuta e Kosovës e ka përbrenda kompromisin e dhimbshëm të pakos së Ahtisaarit, ndërkaq Kushtetuta e Serbisë vazhdon synimet e Milosheviqit, duke theksuar qysh në fjalinë e dytë të saj se Kosova është pjesë integrale e Serbisë. Nuk mund të ketë as drejtësi e as dobi nga një qasje e tillë.

Prioritete të Kosovës duhet të jenë luftimi i pandemisë COVID-19, pra, dalja nga kriza shëndetësore; luftimi i krimit të organizuar e korrupsionit të lartë, pra drejtësia shtetërore; dhe, zhvillimi ekonomik e shoqëror, pra punësimi, sidomos i rinisë dhe grave. Qeveria aktuale e Kosovës po dështon në secilin rrafsh. 

Sa i përket Serbisë, ne mund të dialogojmë si shtete fqinje, bazuar në parimin e reciprocitetit, dhe pas përgatitjeve të duhura e me transparencë të plotë.

Ata që nga Kosova po duan të shkojnë në këto negociata të thirrura për 2 shtator nuk kanë legjitimitet, kredibilitet, autoritet e as kompetencë. Rrjedhimisht, marrëveshjet e tyre janë të pazbatueshme, dhe, nuk vlejnë as sa çmimi i letrës ku shkruhen”, shkruan Kurti.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097742080688477
array(1) { ["section"]=> string(141) "takimi-kosove-serbi-me-2-shtator-shperthen-albin-kurti-e-quan-grenellin-kauboj-marreveshja-ne-uashington-nuk-vlen-as-sa-cmimi-i-letres-217122" }