Takimi Merkel-Putin: Kriza duhet të zgjidhet me dialog paqësor

Publikuar tek: bota, më 14:42 02-05-2017 Takimi Merkel-Putin: Kriza duhet të zgjidhet me dialog paqësor

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka zhvilluar sot një takim me Presidentin Vladimir Putin, që pas vizitës së saj të fundit në Rusi, në 2015-n.

Në qendër të bisedës së dy liderëve, të cilët u takuan në rezidencën veriore të Putin në Soçi, ishte marrëdhënia mes tyre për luftën në Siri si dhe aneksimi i Krimesë nga Rusia. Putin kërkon hetim të plotë për ngjarjen e 14 prillit në Siri.

Ndërsa  Merkel u shpreh se kriza duhet të zgjidhet në mënyrë paqësore, shkruan BBC.

“Kriza duhet të zgjidhet me dialog paqësore”, u shpreh Merkel.

Putin, të mërkurën do të takohet me kreun turk Rexhep Tajip Erdogan ku do zhvillojë bisedime. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Për 30 vite mbyllën të birin mes hekurave, pasi zbulohet e vërteta prindërit tregojnë arsyen e frikshme
Vetëvritet shkrimtarja e famshme, hidhet nga kati i 8-të i vilës së saj »
Article Logic
Execution time: 0.0094859600067139
array(1) { ["section"]=> string(67) "takimi-merkel-putin-kriza-duhet-te-zgjidhet-me-dialog-paqesor-77183" }