Takimi Obama-Putin në Turqi, çfarë diskutuan për 15 minuta

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:14 16-11-2015 Takimi Obama-Putin në Turqi, çfarë diskutuan për 15 minuta

Presidenti Barack Obama dhe ai rus Putin takohen kokë më kokë në një bar-kafe të Antalya-s në Turqi. Ata ranë dakord për nevojën e një tranzicioni politik, nën udhëheqjen siriane, për negociata me ndërmjetësimin e OKB-së dhe një armëpushim për t’i dhënë fund luftës civile katër vjeçare në këtë vend të Lindjes së Mesme. Të dy udhëheqësit u takuan për 35 minuta në Antalia, në kuadrin e takimit ekonomik të G-20-ës. Shtëpia e Bardhë e cilësoi takimin “një diskutim konstruktiv”, një ndryshim nga bisedimet shpesh antagoniste mes të dy udhëheqësve në takime të tjera botërore. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0087499618530273
array(1) { ["section"]=> string(63) "takimi-obama-putin-ne-turqi-cfare-diskutuan-per-15-minuta-25501" }