Tani çdokush mund të ketë mikro-satelitin personal dhe të eksplorojë hapësirën

Publikuar tek: bota, më 20:12 20-04-2016 Tani çdokush mund të ketë mikro-satelitin personal dhe të eksplorojë hapësirën

Hulumtuesit në Universitetin e Arizonas kanë zhvilluar një mikro-satelit, që mund të arrijë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor vetëm për 1,000 dollarë.

Ata shpresojnë që çdokush të ketë mundësinë të blejë pajisjen e vogël të quajtur “SunCube”, dhe të eksplorojë hapësirën. Sateliti, edhe pse në miniaturë është i pajisur me sensorë të shumtë, kamera, madje edhe panele të vogla diellore.

Shkencëtarët shpresojnë që mikro-sateliti një ditë do të arrijë të shitet në masë në Amazon, dhe t’i mundësojë çdokujt eksplorim personal të hapësirës, ndoshta direkt nga smartfoni i tyre.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Për atë që nuk e kanë parë, ky është hoteli super luksoz i Pacollit në Zvicër
Gazetari raporton për Hillary Clinton, por gruaja në sfond përshëndet publikun me .. (+16) »
Article Logic
Execution time: 0.011454820632935
array(1) { ["section"]=> string(84) "tani-cdokush-mund-te-kete-mikro-satelitin-personal-dhe-te-eksploroje-hapesiren-38197" }