TAP do shtrojë 1,550 kilometra fibra optike, shpallet fituesi i tenderit

Publikuar tek: ekonomi, më 16:22 22-06-2016 TAP do shtrojë 1,550 kilometra fibra optike, shpallet fituesi i tenderit

Gazsjellësi Trans Adritatik (TAP) do jetë plot 878 kilometra i gjatë por përgjatë tubave të gazit do të shtrihet edhe rrjeti i fibrave optike.

Fitues i tenderit për shtrirjen e 1,550 kilometra fibra optike është kompania indiane Himachal Futuristic Communications Ltd. (HFCL).

Fibrat optike janë një pjesë e rëndësishme e infrastukturës së përgjithshme të gazsjellësit të cilat do të mundësojnë një komunikim dy-kahësh përmes qendrës kryesore të monitorimit, kompresorëve, stacioneve të valvulave dhe qendrave të kontrollit mbikqyrës.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010292053222656
array(1) { ["section"]=> string(77) "tap-do-shtroje-1-550-kilometra-fibra-optike-shpallet-fituesi-i-tenderit-44280" }