Tarifa zero/ Trump dhe udhëheqësi i lartë Jucker bien dakord

Publikuar tek: bota, më 10:19 26-07-2018 Tarifa zero/ Trump dhe udhëheqësi i lartë Jucker bien dakord Junker-Trump

Presidenti Donald Trump, priti në Shtëpinë e  Bardhë Presidentin e Komisionit Europian Jean-Claude Juncker.

Ato biseduan  rreth 2 orë për  eliminimin  e  tarifave dhe pengesave  tregtare ndërmjet USA dhe BE-së, duke reduktuar tensionet për një luftë tregtare mes dy vendeve.

SHBA dhe BE kanë lobuar për  tarifa të reja për disa produkte qëkur Trump njoftoi më parë këtë vit taksat e reja të ashpra për eksportin e çelikut dhe aluminit.

Kohët e fundit, Trump ka kërcënuar një tarifë prej 25% për makinat europiane, një paralajmërim ky që mesa duket ka përfunduar.

"Ne ramë dakord sot, para së gjithash, të punojmë së bashku drejt zero tarifave" tha Trump.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010177135467529
array(1) { ["section"]=> string(66) "tarifa-zero-trump-dhe-udheheqesi-i-larte-jucker-bien-dakord-129165" }