Tatimet 11 miliardë lekë dëm shtetit, por Rama i shpërblen me 6 paga

Publikuar tek: politike, më 13:13 18-12-2015 Tatimet 11 miliardë lekë dëm shtetit, por Rama i shpërblen me 6 paga

Drejtoria e Tatimeve i ka shkaktuar shtetit një dëm prej më shumë se 11 miliardë lekësh, për faktin se nuk ka arritur të mbledhë dot të ardhurat e planifikuara, kryesisht për naftën, barnat, lojërat e fatit etj.

Por qeveria Rama mendon të shpërblejë tatimorët me 6 paga. Nuk dihet nëse qeveria ka menduar që ta japë këtë shpërblim për të nxitur punën e tyre, të cilën duhet ta kishin kryer meqë janë paguar nga taksapaguesit shqiptarë apo bëhet me rastin e festive të fundvitit.

“Për të përfituar shpërblimet stimuluese për efektivitetin e shërbimeve dhe për kryerjen e shërbimeve me rrezikshmëri të veçantë, duhet që, brenda një periudhe 6-mujore të vitit kalendarik (janar-qershor/korrik-dhjetor), administrata tatimore të ketë tejkaluar planin e të ardhurave tatimore (përfshirë kontributet), për të paktën 3 muaj.”, thuhet në vendimin e qeverisë.

Qeveria u dha policëve që rrezikojnë jetën çdo ditë, vetëm 2 paga shpërblim.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0095341205596924
array(1) { ["section"]=> string(73) "tatimet-11-miliarde-leke-dem-shtetit-por-rama-i-shperblen-me-6-paga-28071" }