Tatimet e nxjerrin zbuluar Donald Trump, milioneri nuk pagoi taksat

Publikuar tek: bota, më 11:47 16-03-2017 Tatimet e nxjerrin zbuluar Donald Trump, milioneri nuk pagoi taksat

Sipas disa dokumenteve tatimore, Presidenti Donald Trump ka paguar 36.5 milion dollarë taksa në vitin 2005, nga 153 milion që ishte fitimi i tij atë vit.

Dokumentet tregojnë se manjati i atëhershëm i pasurive të patundshme raportoi gjithashtu një humbje prej 103 milion dollarësh në biznesin e tij.

Nga këto dokumente del se norma e taksimit për Trump ishte rreth 25 për qind, shifër kjo nën 27.4 përqindshin që duhet të paguanin atë vit taksapaguesit me të ardhura mesatare vjetore mbi 1 milion dollarë.

Formularët e taksave u siguruan nga gazetari David Cay Johnston, fitues i Çmimit Pulitzer, i cili tha se i kishte gjetur ato në kutinë e tij postare. Johnson tha se çështja më e rëndësishme janë burimet e të ardhurave të zotit Trump, që nuk specifikohen në dokument.

Presidenti Trump komentoi dje në mëngjes në Twitter duke hedhur dyshime mbi mënyrën se si gazetari i kishte gjetur dokumentet, raporton VOA. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021347045898438
array(1) { ["section"]=> string(72) "tatimet-e-nxjerrin-zbuluar-donald-trump-milioneri-nuk-pagoi-taksat-72080" }