Të blesh një apartament në Tiranë të kushton më lirë sesa ta marrësh me qira

Publikuar tek: ekonomi, më 19:36 11-05-2017 Të blesh një apartament në Tiranë të kushton më lirë sesa ta marrësh me qira

Shitja e apartamenteve dhe dhënia e tyre me qira në qytetin e Tiranës, kanë ecur në kahe të kundërta.

Çmimi i qiras ka pasur një trend rritës për të tretin tremujor, duke u rritur me 6.3 %  në terma real vjetor, sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë.

Ndërsa çmimi i  shitjes së apartamenteve ka pasur një normë rënëse në tremujorin e parë të vitit 2017 . Ky indeks ra me 5.9% në terma real vjetor.

Rënia e çmimit të banesave lidhet me një mbi ofert banesash të reja në Tiranë, ndërsa rritja e çmimit të qirave tregon se ky lloj tregu vazhdon të ketë kërkesë.

Bumi i ndërtimit të apartamenteve ka ardhur duke u ulur nga viti në vit për shkak të stokut të krijuar në këtë produkt.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0095739364624023
array(1) { ["section"]=> string(82) "te-blesh-nje-apartament-ne-tirane-te-kushton-me-lire-sesa-ta-marresh-me-qira-78304" }