Të burgosurit zbrazin llogaritë e burgut dhe mbushin të vetat me 230 mijë dollarë

Publikuar tek: bota, më 23:48 27-07-2018 Të burgosurit zbrazin llogaritë e burgut dhe mbushin të vetat me 230 mijë dollarë Një i burgosur në New Jersey

Qindra të burgosur në burgun e Idaho kanë sulmuar programin e burgut dhe shumat e parave i kanë kaluar në llogaritë e tyre.

Sipas zyrtarëve të Idahos, 364 të burgosur ishin "duke shfrytëzuar qëllimisht një dobësi të sistemit" për të marrë rreth 225,000  dollarë ose  171,000 paund.

Pesëdhjetë të burgosur llogariten me më shumë se 1,000 dollarë fitime, ndërsa një i burgosur tjetër transferoi 9,990 dollarë.

Në një deklaratë për BBC News, zëdhënësi i Rajonit Idaho, Jeff Ray, tha se të burgosurit kishin sulmuar sistemin JPay.

JPay është një firmë private që i lejon të burgosurit amerikanë qasje në pajisje portative, të cilat mund të transferojnë para, të shkarkojnë muzikë dhe lojëra dhe të shkëmbejnë komunikimet me anëtarët e familjes.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012850046157837
array(1) { ["section"]=> string(88) "te-burgosurit-zbrazin-llogarite-e-burgut-dhe-mbushin-te-vetat-me-230-mije-dollare-129358" }