Të gjithë ata që e kaluan ndër duar vdiqën, kjo është HISTORIA e pazakontë e PIKTURËS së mallkuar

Publikuar tek: bota, më 20:54 07-06-2019 Të gjithë ata që e kaluan ndër duar vdiqën, kjo është HISTORIA e pazakontë e PIKTURËS së mallkuar

Në vitin 1972 në Kaliforni, artisti Wiliam Stoneham, u bë  i famshëm në një galeri atje ku ekspozonte krijimet e tij.

Artisti i frymëzuar nga një poezi, të shkruar nga gruaja e tij me titull ‘Duart që rezistojnë’ krijoi brenda 3 ditësh një pikturë shumë të frikshme. Piktura e krijuar trëgon vet artistin në femijërin e tij duke parë përpara. Në anë të tij është një vajzë pa sy dhe mbrapa atyre një dritare e errët me duar fëmijësh që duken si të burgosur.

Piktura u shit dy vite pas krijimit të saj dhe në ate moment fillojë historia e saj e frikshme. Brenda 3 vitesh pronari i pikturës vdiq. Ajo u rikthye në ekspozit për të gjetur pronarin e saj të ri. Pas 3 vitesh vdiq dhe pronari i galerisë ku ekspozohej piktura. Ajo u ble në vitin 1980 dhe 3 vite me vonë pronari i ri i piktures humbi po ashtu jetën e tij.

Që nga ajo kohë piktura origjinale u zhduk dhe ende nuk është gjetur. Një artist e rikrijoë atë dhe e shiti në Ebay për 1 mijë dollarë. Në vitin 2016, shkrimatri i famshëm amerikan Darren O’Neil e bleu dhe shkruajti një libër me emrin ‘Duart që rezistojnë vijnë në jetë çdo natë’. Në librin e tij ai thotë se këta fëmijë të burgosur vijnë në jetë çdo natë dhe marrin jetën e atij që ka në pronësi të tij këtë pikturë. Piktura është e mallkuar dhe ka fuqi të mbinatyrshme.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012076139450073
array(1) { ["section"]=> string(103) "te-gjithe-ata-qe-e-kaluan-nder-duar-vdiqen-kjo-eshte-historia-e-pazakonte-e-piktures-se-mallkuar-167325" }