Të gjithë diplomatët amerikanë largohen nga Venezuela, Pompeo: Do të vazhdojnë misionin e tyre nga....

Publikuar tek: bota, më 07:57 15-03-2019 Të gjithë diplomatët amerikanë largohen nga Venezuela, Pompeo: Do të vazhdojnë misionin e tyre nga....

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, konfirmoi se personeli diplomatik amerikan i mbetur në Venezuelë është larguar.

 "Diplomatët amerikanë tani do të vazhdojnë misionin e tyre nga vende të tjera ku ata do të vazhdojnë të ndihmojnë në menaxhimin e ofrimit të ndihmës humanitare për popullin e Venezuelës dhe mbështetjen e pjesëmarrësve në protesta demokratike që i japin zemër tiranisë", tha Pompeo në një deklaratë.

Një zyrtar i SHBA tha se diplomatët u larguan me një avion civil, të prenotuar enkas për ta. Departamenti i Shtetit kishte njoftuar tashmë se do të tërhiqte stafin e mbetur diplomatik nga Venezuela këtë javë.

Uashingtoni ka marrë rolin udhëheqës në njohjen e Juan Guaidos, shefit të kongresit, 35-vjeçar, i cili e deklaroi veten si president i përkohshëm në janar, duke e quajtur rizgjedhjen e Maduro 2018 një mashtrim. Shumica e vendeve në Evropë dhe në Amerikën Latine kanë ndjekur shembullin.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0070900917053223
array(1) { ["section"]=> string(103) "te-gjithe-diplomatet-amerikane-largohen-nga-venezuela-pompeo-do-te-vazhdojne-misionin-e-tyre-nga-156476" }