Të huajt në konfliktet e Sirisë dhe Irakut, më shumë se në Afganistanin e 1980

Publikuar tek: bota, më 19:34 28-01-2015 Të huajt në konfliktet e Sirisë dhe Irakut, më shumë se në Afganistanin e 1980

Numri i luftëtarëve të huaj që u bashkohen konflikteve në Siri dhe Irak po bëhet gjithnjë edhe më i madh.

Sipas një studimi të “Qendrës ndërkombëtare për studimin e radaikalizimit dhe dhunës politike” (ICSR) numërohen më shumë se 20 mijë persona që vijnë nga shtete të ndryshme dhe një e pesta e tyre janë rezident në vendet e Europës perëndimore, transmeton newsbomb.al

Kjo pjesëmarrje është më e madhe se përfshirja e luftëtarëve të huaj në konfliktin e Afganistanit në vitin 1980.

Nga harta shihet qartë se xhihadizmi është një problem botëror, pasi personat që marrin pjesë në luftë vijnë nga 50 shtete të ndryshme të botës, që nga Zelanda e Re deri në Kanada.

90 llogaritet numri i shqiptarëve nga Shqipëria që luftojnë në Siri dhe Irak, ndërsa për shqiptarët e Kosovës numri i tyre varjon nga 100 deri në 150 persona. Gjithsesi numri i shqiptarëve  që marrin pjesë në këto konflikte është më i madh nëse përfshijmë edhe shqiptarët e Luginës së Preshëvës apo ata të Maqedonisë.

Numrin më të lartë të pjesëmarrësve në rajonin e Ballkanit e ka Bosnie-Hercegovina me 330 persona, e ndjekur më pas nga Kosova, Shqipëria, Serbia (50-70) dhe Maqedonia (12).

Sa i përket shtetit që ka numrin më të lartë të luftëtarëve në këto konflikte, është Tunizia me 1500-3000 persona.

Sipas studimit të ICSR, 10% e të huajve në konfliktet e Sirisë dhe Irakut janë vrarë, ndërsa 10-30% e tyre janë larguar nga zonat e konfliktit duke u kthyer në shtetet e tyre ose kanë mbetur në shtetet tranzite. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013336896896362
array(1) { ["section"]=> string(82) "te-huajt-ne-konfliktet-e-sirise-dhe-irakut-me-shume-se-ne-afganistanin-e-1980-1750" }