Të jetosh në buzë të greminës, erozioni kërcënon qindra godina (Video)

Publikuar tek: bota, më 15:01 26-01-2016

Qindra banorë të bregut të Kalifornisë, kërcënohen të humbasin shtëpitë e tyre pas erozionit masiv shkaktuar kryesisht nga “El Nino”.

E ndërsa shumë qytetarë janë duke e përdorur telefonin e tyre për të bërë “selfie”, The Nature Conservancy” i ka kërkuar banorëve të dokumentojnë me telefonat e tyre, dronët dhe kamerat, ndryshimin e relievit.

Sipas studimit, mbi gjysëm milionë banorë, 100 miliardë dollarë prona, infrastukturë rrugore, shkolla, central energjie dhe shtëpi banimi kërcënohen seriozisht nese niveli i detit rritet me 1.4 metra, një katastrofë që mund të bëhet realitet në vitin 2100.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjendet e shkrumbuar Audi e verdhë e shqiptarëve, në kërkim tre banditët që terrorizuan Italinë
Inati i shoferit, rrihen keq me hunj e shkopa bejsbolli (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.012001037597656
array(1) { ["section"]=> string(73) "te-jetosh-ne-buze-te-gremines-erozioni-kercenon-qindra-godina-video-30982" }