Të prekurit nga tërmeti/ Nis ndërtimi i lagjes së re për të pastrehët në Vaqarr

Publikuar tek: aktualitet, më 19:51 07-01-2020 Të prekurit nga tërmeti/ Nis ndërtimi i lagjes së re për të pastrehët në Vaqarr Nisja e projektit per lagjen e re ne Vaqarr

Zonat e Tiranës që u prekën më shumë nga tërmeti i 26 nëntorit, si Kombinati, Vaqarri dhe zona të tjera, do vendosen në rezidenca me vila një katëshe.

Mësohet se përpos shërbimeve sociale dhe terreneve sportive në Vaqarr do të ndërtohet edhe një shkollë 9-vjeçare.

Deri më tani janë konfirmuar 22 familjet e para që do të zhvendosen për të jetuar, ndërsa viletat që do të ndërtohen në lagjen e re ku do strehohen të prekurit nga tërmeti do të jenë rreth 50.

Bashkia e Tiranës ka bërë me dije se do të mundësojë edhe një stacion më shumë për linjën e e autobusit të Kombinatit, duke siguruar edhe mundësinë e transportit dhe infrastrukturës për në lagjen e re të Vaqarrit.

Ndërkohë popullsia e fshatrave përreth do të kenë një shans të mirë për shkollimin dhe punësimin e fëmijëve dhe të rinjve në këto zona.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ekzekutimi i Kastriot Reçit, zbardhen DETAJE të reja: Autori e qëlloi me snajper nga tarraca e pallatit, plumbi e kapi direkt në zemër (E Plotë)
ISHP këshilla shoferëve: Frenimi në rrugë me akull nuk është i sigurtë »
Article Logic
Execution time: 0.011236906051636
array(1) { ["section"]=> string(85) "te-prekurit-nga-termeti-nis-ndertimi-i-lagjes-se-re-per-te-pastrehet-ne-vaqarr-191433" }