Të rinjtë e LSI poezi Manjanit: Për Yllin e Drejtësisë (MOS E HUMBISNI!)

Publikuar tek: fcb-bomb, më 09:25 31-01-2017 Të rinjtë e LSI poezi Manjanit: Për Yllin e Drejtësisë (MOS E HUMBISNI!)

Të pafundme kanë qenë reagimet e të rinjve të LSI në rrjetet sociale pas shkarkimit të ministrit të Drejtësisë Ylli Manjani.

Ata jo vetëm që kanë paralajmëruar drejtpërdrejt kryeministrin Edi Rama se do jenë më të fortë dhe kanë mbështetur ish minsitrin por i kanë kushtuar këtij të fundit edhe poezi.

Limi Totraku si pjesë e LSI shkruan vargjet si më poshtë:

“Disa vargje për Yllin e Drejtësis,
Që çmimi i tij nuk kshte ministri.

Sa her tentonte ta korruptonte
Origjinen prej dibre ja kujtonte

Kur u bind që s'kishte çmim
Mënjëher kërkoj shkarkim

Nuk është dibran nga ato t'shukriut
Por është dibran, Zotëri veriu

Dibran, I besës dhe i drejtësisë
Gjithmonë në krah të pafajsisë

Thiri mendjes more piktor
Dibrant e vërtet si mban dot në dorë

Se 1 diber te tëre në zgjedhje e bleve
Por të blije 1 Yll si Manjani zhgënjeve

1 Yll që dhe ne ikje, Shkëlqeu
Nje popull i tër shumë i pëlqeu

Se ç'do gjë që ti shiko
Vjen një ditë e rrotullo

Ndoshta sot, A ndoshta mot
Fatit tënd i shmangesh kot

Ç'ështje kohe është kënaqësia
Se në fund fiton drejtësia

Ajo drejtësi që Manjani ndërtoj
S'ka tahir që ta shkatërroj”

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.004065990447998
array(1) { ["section"]=> string(74) "te-rinjte-e-lsi-poezi-manjanit-per-yllin-e-drejtesise-mos-e-humbisni-67192" }