Të shtëna me armë në dy xhami, 30 të vdekur dhjetëra të plagosur në Zelandën e Re

Publikuar tek: bota, më 07:26 15-03-2019 Të shtëna me armë në dy xhami, 30 të vdekur dhjetëra të plagosur në Zelandën e Re

30 persona u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën mëngjesin e kësaj të premte pas të shënave me armë zjarri në dy xhami në Zelandën e Re.

Policia e Zelandës së Re bën me dije se tre burra dhe një grua janë arrestuar si të dyshuar për ngjarjen.

Policia gjithashtu thotë se kanë çaktivizuar një numër të madh mjetesh të improvizuara shpërthyese afër xhamsë

Nuk është ende e qartë dinamika e ngjarjes por sipas mediave lokale një prej personave që ka hapur zjarr është një australian dhe para sulmit kishte hapur një banderolë kundër emigrantëve. Ndërkohë që policia po heton për ngjarjen nëse ka të bëjë me një sulm terrorist.

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011416912078857
array(1) { ["section"]=> string(87) "te-shtena-me-arme-ne-dy-xhami-30-te-vdekur-dhjetera-te-plagosur-ne-zelanden-e-re-156483" }