Të varfërit e botës mikpresin 50% të refugjatëve, vendet e pasura vetëm 9%

Publikuar tek: bota, më 22:49 18-07-2016 Të varfërit e botës mikpresin 50% të refugjatëve, vendet e pasura vetëm 9%

Jordania, Turqia, Libani, Pakistani, Afrika e Jugut dhe Territoret Palestineze mikpresin më shumë se 50 për qind të refugjatëve të të gjithë botës, ndërkohë që vendet e pasura, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kina, Japonia, Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe vetëm nëntë për qind të tyre.

Ndërkohë, Italia, ekonomia e tetë në botë, mikpret rreth 135 000 persona.

Këto janë të dhënat e raportit të ri të OXFAM-it (Oxford Committee for Famine Relief), që kërkon nga liderët botërorë ndryshimin e këtij raporti, pikërisht në prag të dy samiteve që do të zhvillohen gjatë shtatorit në Nju Jork mbi krizën migratore të planetit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sulm barbar në trenin gjerman, një person godet me sëpatë udhëtarët
Ky është pensionisti që akuzohet si “truri” i puçit të shtetit në Turqi por ja se ç’deklaron »
Article Logic
Execution time: 0.011672973632812
array(1) { ["section"]=> string(77) "te-varferit-e-botes-mikpresin-50-te-refugjateve-vendet-e-pasura-vetem-9-47030" }