Teatri Kombëtar/ Thirrje për rezistencë sot pasdite: Lufta sapo ka filluar

Publikuar tek: aktualitet, më 08:46 23-04-2018 Teatri Kombëtar/ Thirrje për rezistencë sot pasdite: Lufta sapo ka filluar Teatri Kombetar

Prej 8 javësh, aktorë, aktivistë, studentë e artdashës i janë bashkuar rezistencës për ruajtjen e godinës së Teatrit Kombëtar si pasuri e përbashkët.

Sot protestuesit u bëjnë thirrje qytetarëve t’u bashkohen në rezistencën e orës 19:00. Profesor Ervin Goci thotë se “aty në atë shesh, është fituar një dimension i ri, teatri ka dalë nga skena dhe është afruar me njerëzit". 

Sakaq, profesori dhe aktivisti i njohur paralajmëron se rezistenca tash e tutje, do jetë shumë më fort e orientuar simbolikisht, përtej luftës administrative që kemi me vendimarrjen, që do jetë po aq e fortë.
"Lufta sapo ka filluar, aktoret janë më të motivuar se kurrë, ato po bashkohen, po bashkojnë dhe sindikatat, po bashkohen dhe me të tjerë që e duan teatrin dhe të bukurën.
Bashkohu sot në ora 19.00 para Teatrit”, bën thirrje profesor Goci.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Jep dorëheqjen kreu i OMONIA-s, ja çfarë e detyroi të marrë këtë vendim
E rrallë po ndodhi më në fund, regjistrohet në Shqipëri fëmija... »
Article Logic
Execution time: 0.011260032653809
array(1) { ["section"]=> string(79) "teatri-kombetar-thirrje-per-rezistence-sot-pasdite-lufta-sapo-ka-filluar-117933" }