Teknologjia e re do të mundësojë sterilizimin dhe ripërdorimin e maskave N95

Publikuar tek: bota, më 08:50 09-04-2020 Teknologjia e re do të mundësojë sterilizimin dhe ripërdorimin e maskave N95 Foto ilustruese

Kalifornia do të përdor teknologjinë e re nga ndërmarrja Battelle që lejon sterilizimin dhe ripërdorimin e maskave N95 qysh këtë javë, njoftoi sot Mark Ghilarducci, në Zyrën e Guvernatorit të Kalifornisë për Shërbime Emergjente.

“Është një teknologji që mundëson që një maskë të përdorur N95 t’i bëhet procesi i sterilizimit dhe pastrami, gjë që i bën ato përsëri të reja”, u tha Ghilarducci gazetarëve, raporton CNN.

“Dhe kjo është teknologji e re që është aprovuar nga FDA, dhe CDC, do të jetë në dispozicion në Kaliforni, brenda javës tjetër”, shtoi tutje ai.

CNN intervistoi drejtorin e kompanisë Battelle, Leëis Von Thaer, i cili tha se duke përdorur peroksid hidrogjeni në formë të avulluar, “ne vërtetuam se mund të përdorim përsëri këto maska”.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0087058544158936
array(1) { ["section"]=> string(83) "teknologjia-e-re-do-te-mundesoje-sterilizimin-dhe-riperdorimin-e-maskave-n95-201932" }