Teknologjia e re, pajisja vëzhgon venat dhe lehtëson gjetjen e tyre

Publikuar tek: bota, më 19:44 26-03-2015

Spitalet në Britaninë e Madhe po përdorin një aparaturë të re e cila skanon venat poshtë lëkurës duke e lehtësuar gjetjen e tyre.

Gjetja e venës në herë të parë është e vështirë nga mjekët dhe doktorët, ndaj për të lehtësuar këtë proces në spitalet britanike dhe të SHBA-së po përdoret një sistem me rreze infra të kuqe të cilat janë të padëmshme. Pajisja e quajtur Christie Vein Viewer zbulon venat dhe më pas projekton vendin ku mjeku duhet të përdorë gjilpërën.

Informacioni përpunohet në kohë reale dhe mund të vëzhgojë deri 15 mm thellë në lëkurë, ndërsa gjakun deri në 100 mm thellë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012711048126221
array(1) { ["section"]=> string(71) "teknologjia-e-re-pajisja-vezhgon-venat-dhe-lehteson-gjetjen-e-tyre-7042" }