Teknologjia në shkolla, Franca miraton ligjin e rëndësishëm

Publikuar tek: bota, më 21:42 07-06-2018 Teknologjia në shkolla, Franca miraton ligjin e rëndësishëm Foto ilustruese

Vitet e fundit përdorimi pa masë i teknologjive në shkolla dhe sidomos telefonave celular është kthyer në një problem madhor, ndërsa shteti francez ka vendosur të formulojë një ligj të veçantë.

 

Parlamenti i Francës ka miratur ditën e sotme ligjin që të ndalojë kategorikisht përdorimin e celularëve në shkollat fillore dhe gjimnazet, ndërsa në rast të kundërt është hedhur në shqyrtim fondi për pajisjen e shkollave me zhurmues që bllokon valët telefonike.

Deputetët ia dorëzuan kërkesën presidentit Emmanuel Macron, ndërsa vetëm ditën e sotme 51 mijë shkolla fillore dhe 7 mijë shkolla të mesme kanë vendosur ligjin në zbatim.

Ende nuk dihet efekti që do të ketë ky ligj mbi fëmijët.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011366128921509
array(1) { ["section"]=> string(65) "teknologjia-ne-shkolla-franca-miraton-ligjin-e-rendesishem-123639" }