Tekstshkruesja e madhe feston 71 vjetorin, Lako dhe Duka i bëjnë kërkesë publike Ramës

Publikuar tek: kulture-art, më 18:13 17-08-2017 Tekstshkruesja e madhe feston 71 vjetorin, Lako dhe Duka i bëjnë kërkesë publike Ramës

Zhuljana Jorganxhi mjeshtrja e madhe e mbi 3 mijë teksteve shqip më datë 14 gusht ka festuar 71 vjetorin e lindjes.

Tekstet e disa prej këngëtarëve më në zë në vend të shkruara nga Jorganxhi, kanë emocionuar pa masë breza të tërë.

Me rastin e ditëlindjes së tekstshkrueses së madhe Jorganxhi, shkrimtarja, skenaristja Natasha Lako dhe poeti Arben Duka kanë ironizuar faktin se dhjetëra këngëtarë kanë marrë titullin “Mjeshtër i Madh” nga Bujar Nishani ndërsa një shkrimtare e madhe si Jorganxhi është lënë në harresë.

Ndërsa më tej Duka shkruan se duhet të bëhet kërkesë që Rama t’ja japë këtë titull.

Disa këngë të Zhuljana Jorganxhi:

“Jon”, kënduar nga Ardit Gjebrea

“Pranvera do lule shumë” kënduar nga Frederik Ndoci

“Këngët e Rinisë” nga Luan Zhegu

mghkghkghkghk.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.071152210235596
array(1) { ["section"]=> string(91) "tekstshkruesja-e-madhe-feston-71-vjetorin-lako-dhe-duka-i-bejne-kerkese-publike-rames-89402" }