Teleskopi që zbulon planete të ngjashme me Tokën është në telashe, shkencëtarët nuk e dinë pse

Publikuar tek: slide-lart, më 14:23 10-04-2016 Teleskopi që zbulon planete të ngjashme me Tokën është në telashe, shkencëtarët nuk e dinë pse

Teleskopi gjigand i Nasa, “Kepler”, është në telashe dhe ndodhet plot 120 milion kilometra larg nga Toka.

Teleskopi Kepler tashmë ka hyrë në atë që quhet “Emergency mode”, regjim emergjent, dhe shkencëtarët nuk e kanë idenë se pse ka ndodhur një gjë e tillë.

Inxhinierët e misionit zbulan se Kepler ishte në “hall” gjatë kontaktit ditën e enjte. Në funksionimin emergjent, teleskopi operon në mënyrën më të ulët por konsumon sasi të mëdha energjie, çka është e vështirë për ta rekuperuar sërish.

Kepler është teleskopi që gjuan për planete ku mund të ketë jetë, një nga zbulimet më të rëndësishme të tij ishte zbulimi i planetit Kepler-452b, që sipas shkencëtarëve ka mundësi të lartë për të patur kontinente dhe oqeane te të cilat ka edhe jetë.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033440113067627
array(1) { ["section"]=> string(99) "teleskopi-qe-zbulon-planete-te-ngjashme-me-token-eshte-ne-telashe-shkencetaret-nuk-e-dine-pse-37315" }