Televizioni gjerman dokumentar për Vjosën: lumi i fundit i Evropës

Publikuar tek: aktualitet, më 18:05 18-07-2018 Televizioni gjerman dokumentar për Vjosën: lumi i fundit i Evropës Lumi Vjosa

Televizioni franko-gjerman, ARTE, ka realizuar një dokumentar për lumin Vjosa.

Televizioni i njohur gjerman thotë se në Shqipëri qytetarët dhe ambientalistët kanë zhvilluar protesta sepse në luginën e lumit të fundit të egër në Europë po mundohen të ndërtojnë një digë.

Ndërkohë ARTE TV, i kanë marrë dhe një intervistë Tonin Muratajt, një nga banorët pranë Vjosës, i cili është shprehur se nëse hidrocentrali ndërtohet, shtëpitë, fushat dhe kullotat e tyre do të përmbyten.             

Sakaq, gazetari ka udhëtuar dhe në fashatrat përgjatë lumit duke folur me banorët si dhe duke u njohur me zakonet dhe traditat e zonës.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E RËNDË, i riu vret veten në Durrës
Arrestohet kryeplaku, qëllon me thikë të atin »
Article Logic
Execution time: 0.011187076568604
array(1) { ["section"]=> string(72) "televizioni-gjerman-dokumentar-per-vjosen-lumi-i-fundit-i-evropes-128338" }