Televizioni i njohur italian shfaq Shqipërinë tjetër të viteve ’80-’90, nga jeta në kryeqytet e te tarracat me ullinj në bregdete (VIDEO)

Publikuar tek: kulture-art, më 12:36 26-02-2018 Televizioni i njohur italian shfaq Shqipërinë tjetër të viteve ’80-’90, nga jeta në kryeqytet e te tarracat me ullinj në bregdete (VIDEO)

Televizioni i njohur italian, Pandora TV, i cili poston shpeshherë video të ndryshme me përmbajtje historike të vendeve të ndryshme të botës, kësaj here ka zgjedhur të postojë një video me foto nga realiteti i Shqipërisë së viteve ’80-’90.

Në video shfaqen pamje nga qytetet kryesore të vendit gjatë kohës së tranzicionit, ku shihet jeta e varfër e shqiptarëve dhe qytetete shumë ndryshe nga ato që ne shohim sot. 

Jeta e asaj kohe fillon me përshkrime nga Tirana e sistemuar dhe me njerëz të cilët vrapojnë rrugëve deri te fshatërat periferikë të Shqipërisë plot me tarraca të punuara e me bregdetin e Durrësit aq shumë të frekuentuar. Në sfond videoja ndiqet nga muzikë tradicionale shqiptare e krahinave të ndryshme.

Fotot janë të shkrepura nga fotografi i njohur francez Michel Setboun dhe janë montuar nga Marsel Minga. Video është ndarë në 4 volume të ndryshme.

VIDEO E PLOTË:

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018555879592896
array(1) { ["section"]=> string(139) "televizioni-i-njohur-italian-shfaq-shqiperine-tjeter-te-viteve-80-90-nga-jeta-ne-kryeqytet-e-te-tarracat-me-ullinj-ne-bregdete-video-111514" }