Temperatura -40 gradë celcius, si jetohet në qytetin më të ftohtë në botë (FOTOT)

Publikuar tek: bota, më 14:21 06-01-2019 Temperatura -40 gradë celcius, si jetohet në qytetin më të ftohtë në botë (FOTOT)

Yakutsk, në Siberinë lindore, është një nga qytetet më të ftohta në botë. Temperatura në janar mesatarisht është -40 gradë celcius.

Alex Vasyliev filloi të fotografonte qytetin e tij të ftohtë dhe të izoluar në shtëpi "Nuk kam dashur të rritem këtu. Yakutsk dukej i padurueshëm,i mërzitshëm dhe i shëmtuar për mua. Por në këtë mërzitje dhe shëmti, gjej bukuri", thotë ai për "The Guardian".

"Më pëlqen të fotografoj gjëra që të tjerët i kritikojnë - rrugët e shëmtuara, parkingjet, karburantet, terrenet e vjetra të lojërave, njerëzit e zakonshëm. Rusia tjetër është botë më vete. Njerëzit këtu janë mësuar me këto kushte,megjithatë në dimër është e vështirë të jetosh këtu”, ka përfunduar ai, teksa ka siguruar edhe fotot për prestigjozen britanike.  

4800.jpg

3976.jpg

2576.jpg

2576 (1).jpg

2576 (2).jpg

3400 (1).jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011768102645874
array(1) { ["section"]=> string(84) "temperatura-40-grade-celcius-si-jetohet-ne-qytetin-me-te-ftohte-ne-bote-fotot-147706" }