Temperatura ekstreme në Australi, dhjetëra kafshë nuk i mbijetojnë dot të nxehtit

Publikuar tek: bota, më 08:12 25-01-2019 Temperatura ekstreme në Australi, dhjetëra kafshë nuk i mbijetojnë dot të nxehtit Kafshë të ngordhura nga i nxehti në Australi

Teksa në vendin tonë temperaturat janë shumë ulëta në pjesën tjetër të globit, në Australi temperaturat e larta po shkaktojnë probleme të mëdha.

Australia po përballet me motin më të nxehrë gjatë 80 viteve të fundit.

Temperaturat kanë arritur mbi 46 gradë celsius e si pasojë e kësaj janë gjetur dhjetra kafshë të ngodhura për shkak të dehidrimit dhe tharja e burimeve të ujit. Raportohet se në afërsi të qytetit Alis Springs mbi 90 kuaj të egër e miliona peshq kanë ngordhur si pasojë e temperaturave të larta.

Autoritetet i kanë bërë thirrje njerzve që mos të dalin nga shtëpitë e tyre sepse mund të rrezikojnë nga i nxehti. 

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011996984481812
array(1) { ["section"]=> string(87) "temperatura-ekstreme-ne-australi-dhjetera-kafshe-nuk-i-mbijetojne-dot-te-nxehtit-150221" }