Temperatura të ulëta në Shqipëri? Shihni si jetohet në qytetin më të ftohtë të botës

Publikuar tek: bota, më 10:11 04-01-2017 Temperatura të ulëta në Shqipëri? Shihni si jetohet në qytetin më të ftohtë të botës

Është parashikuar që në fundjavë në zonat më të thella të Shqipërisë temperaturat të arrijnë deri në -20 gradë celsius dhe menjëherë Qeveria vendosi që të mbyllë çerdhe, kopshte dhe shkolla me justifikimin e virozave, ndonëse shumë besojnë se vendimi u mor për shkak të mungesës së ngrohjes.

Por kjo situatë që për ne mesdhetarët konsiderohet alarmante për banorët Yakutsk në Rusi është mëse normale, madje e preferueshme.

I ndodhur në verilindje të Rusisë, Yakutsk konsiderohet si qyteti më i ftohtë në botë, me një temperaturë mesatare në dimër -34.4℃.

300 mijë njerëz jetojnë në këtë qytet të njohur për prodhimin e diamanteve. Yakutsk është i pesti në të gjithë botën në prodhimin e diamanteve dhe ka portin më të madh në lumin Lena.

Rekordi më negativ i shënuar në këtë qytet është -63℃, megjithatë ky nuk është rekordi i zonës, pasi në fshatin Oymyakon, që ndodhet në të njëjtin rajon, temperatura minimale në 1924 arriti në -71.2℃ duke e bërë vendbanimin më të ftohtë në botë./Newsbomb.al

yakutsk-russia-statue-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-intersection-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-intersection-light-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-fur-waiting-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-crosswalk-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-trucks-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-playground-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-fur-women-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-fur-conversation-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-fish-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-doorway-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-dog-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-car-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-bus-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-bus-waiting-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-bus-stop-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-billboard-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-memorial-YAKUTSK1216.jpg

yakutsk-russia-bridge-YAKUTSK1216.jpg

Screenshot_1.png

*Yakutsk

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kate Middleton vlerësohet me çmim si fotografe profesioniste për fotot që iu ka bërë fëmijëve (Foto)
Britania e Madhe goditet nga tërmeti më i fuqishëm i dekadës së fundit (Video dhe Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.011216878890991
array(1) { ["section"]=> string(89) "temperatura-te-uleta-ne-shqiperi-shihni-si-jetohet-ne-qytetin-me-te-ftohte-te-botes-64556" }