Tempulli antik i Palmiras i ka bërë ballë shpërthimeve të ISIS, qëndron ende në këmbë

Publikuar tek: bota, më 16:34 31-08-2015 Tempulli antik i Palmiras i ka bërë ballë shpërthimeve të ISIS, qëndron ende në këmbë

Pavarësisht dhjetra kilogram ekslpozivë të shpërthyera në perimetrin pranë qytetit antik të Palmiras, Tempulli i lashtë i Bel-it, qëndron ende në këmbë.

Këtë e ka konfirmuar kreu i antikave siriane, i cili tha për BBC se pavarësisht shpërthimeve nga Shteti Islamik, “struktura e tempullit, shtyllat dhe streha e saj qëndrojnë ende në këmbë". Megjithatë ai u shpreh se dëshmitarët nuk mund të afroheshin pranë vendngjarjes për të konfirmuar dëmet e tjera të shkaktuara nga shpërthimet me eksploziv për shkak të rrezikshmërisë së lartë.

Palmira është një qytet antik heleno-romak në veri-lindje të Sirisë. Ai ra nën kontrollin e ISIS në fillim të muajit maj, duke përhapur frikën se terroristët mund të shkatërronin këtë trashëgimi botërore të mbrojtur edhe nga UNESCO.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013313055038452
array(1) { ["section"]=> string(90) "tempulli-antik-i-palmiras-i-ka-bere-balle-shperthimeve-te-isis-qendron-ende-ne-kembe-19596" }